Początek badań nad udziałem kobiet w walce zbrojnej w okresie gdańskim
Elżbieta Zawacka napisała w swoim życiorysie: „W końcu lat 60. rozpoczęłam „prywatnie”, uważając to za swój obywatelski obowiązek, badania historyczne nad udziałem kobiet w walce niepodległościowej”.
W okresie gdańskim organizowała co miesiąc tzw. „niedziele pawiaczek” i namawiała uczestników do spisywania relacji z czasów konspiracji. Na tej podstawie przygotowała obszerne i dobrze udokumentowane publikacje „Czekając na rozkaz” (1992) oraz „Szkice z dziejów Wojskowej Służby Kobiet”.
W kolejnych latach powstały liczne publikacje na temat wojennych i powojennych losów konspiracji na Pomorzu, o działaniach Wydziału Łączności Zagranicznej KG ZWZ-AK „Zagroda” i organizowanych przezeń misji kurierskich w czasie okupacji. Na uwagę zasługuję zwłaszcza zainicjowane przez Zawacką wielotomowe cykle wydawnicze: „Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej (1939-1945)”, „Służba Polek na frontach II w. św.”, „Słownik biograficzny kobiet odznaczonych Orderem Virtuti Militari”. To głównie za te nowe prace otrzymała w wieku 87 lat profesurę.