Instytut Nauk Pedagogicznych

Kontaktul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 46 68

Konferencje, seminaria i konkursy

Zapraszamy na XVII Toruńską Pedagogiczną Konferencję Studencką (PKS) pt. “Nowe technologie – edukacja – kariera – emocje w obliczu zachodzących zmian”, która odbędzie się 28 maja 2024 roku o godz. 10.00 w Instytucie Nauk Pedagogicznych WFiNS UMK w Toruniu ul. Lwowska 1, sala 173.

Współczesny świat podlega dynamicznym zmianom. Proces transformacji, wynikający nie tylko z postępu technologicznego, ale także coraz to większej świadomości młodego pokolenia czy zmian kulturowych i społecznych, obejmuje różne sfery naszego życia m.in. edukację, przebieg kariery, relacje międzyludzkie, emocje. Żyjąc w świecie zglobalizowanym, innowacyjnym, a jednocześnie bardziej uzależnionym od nowoczesnych technologii, coraz bardziej istotne jest zrozumienie, jak te zmiany wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Zgłębianie tych tematów staje się nie tylko koniecznością, lecz także szansą na odkrycie nowych perspektyw i rozwiązań.

Celem naszej konferencji jest dyskusja nad problematyką związaną z możliwościami i konsekwencjami zmieniającego się w szybkim tempie świata, w różnych obszarach naszego życia m.in. edukacji, budowania i realizowania kariery, relacji z innymi.
Nurtują nas pytania m.in. o to:

• Jakie możliwości i wyzwania edukacyjne, zawodowe, emocjonalne czy etyczne wiążą się z dynamicznym rozwojem nowych technologii?
• Jakie współcześnie zachodzą zmiany w naszym życiu społecznym, w naszych relacjach, komunikacji z innymi, w sposobie spędzania czasu wolnego i jakie są tego konsekwencje?
• Jak radzić sobie w nowej rzeczywistości?

Zapraszamy do wspólnej dyskusji wokół trzech głównych obszarów tematycznych:

1. Współczesne możliwości i wyzwania w edukacji
2. Planowanie i realizacja ścieżki kariery w nowej rzeczywistości
3. Życie emocjonalne i społeczne w szybko zmieniającym się świecie

Nasza konferencja została objęta patronatem Dziekana Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych oraz Prodziekan ds. Studenckich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Osoby biorące czynny udział w konferencji otrzymają zaświadczenie o udziale w konferencji ogólnopolskiej.
Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dodatkowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie konferencji: www.pks.umk.pl oraz na facebooku: https://www.facebook.com/PKS.UMK/

Serdecznie zapraszamy!
Komitet organizacyjny XVII
Toruńskiej Pedagogicznej Konferencji Studenckiej

dr Anna Kławsiuć-Zduńczyk
kierownik naukowy, koordynator konferencji

PROGRAM XVII PKS (797 KB)


XVI Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka (PKS) pt. “Złożony świat młodych dorosłych – w poszukiwaniu siebie” 13 czerwca 2023 r.


Program XVI Toruńskiej Pedagogicznej Konferencji Studenckiej (PKS) pt. “Złożony świat młodych dorosłych – w poszukiwaniu siebie”

PROGRAM XVI PKS (789 KB)

Oficjalna strona konferencji PKS


KOMUNIKAT

Zaproszenie na XV Toruńską Pedagogiczną Konferencję Studencką (PKS) pt. Młodzi o wyzwaniach współczesnego świata, 9 czerwca 2022 roku

Sekcja Andragogiczna Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów oraz uczestnicy przedmiotu ogólnouniwersyteckiego UMK “Projektowanie ofert edukacyjnych” zapraszają na XV Toruńską Pedagogiczną Konferencję Studencką (PKS) pt. Młodzi o wyzwaniach współczesnego świata, która odbędzie się 9 czerwca 2022 roku o godz. 10.00 w Instytucie Nauk Pedagogicznych WFiNS UMK w Toruniu ul. Lwowska 1.

Stale zmieniająca się rzeczywistość, podziały społeczne, niestabilna sytuacja geopolityczna wywołują niepewność oraz niepokój wśród młodych ludzi. Nieprzewidywalność współczesnego świata i mnogość wyznawanych wartości stawiają przed młodymi ludźmi szereg wyzwań i konieczność dokonywania trudnych wyborów. W sprostaniu wyzwaniom współczesnego świata pomocne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności. XV Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka (PKS) ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji, wymiany poglądów, zaprezentowania przeprowadzonych badań i analiz dotyczących zróżnicowanych wyzwań, z którymi mierzą się młodzi ludzie oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

W ramach konferencji proponujemy kilka głównych obszarów tematycznych:

Jesteśmy otwarci również na inne propozycje tematyczne dotyczące współczesnych wyzwań młodych ludzi. Do przesyłania abstraktów zapraszamy studentów, doktorantów, absolwentów różnych kierunków studiów, a także wszystkich zainteresowanych, w celu zainicjowania interdyscyplinarnej dyskusji nad zaproponowaną przez nas problematyką.

W celu aktywnego udziału w konferencji należy zarejestrować się za pośrednictwem oficjalnej strony konferencji https://pks.umk.pl oraz przesłać abstrakt do 15 maja 2022 r.

Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych do biernego udziału, bez konieczności rejestracji.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

Zachęcamy do odwiedzania naszych stron na facebooku https://www.facebook.com/PKS.UMK/oraz https://www.facebook.com/SekcjaAndragogiczna, na których publikujemy aktualne informacje na temat tegorocznej konferencji.

Liczymy, że tematyka oraz forma konferencji spotka się z Państwa zainteresowaniem.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet organizacyjny XV Toruńskiej
Pedagogicznej Konferencji Studenckiej

dr Anna KławsiućZduńczyk
koordynator konferencji

opiekun Sekcji Andragogicznej SKNP

Program XV PKS (792 KB)

Abstrakty XV PKS (539 KB)

Komunikat XV PKS (768 KB)


XIV Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka (PKS) “Pedagogiczne konsekwencje pandemii”
9 lipca 2021 r.

Sekcja Andragogiczna Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów zaprasza na XIV Toruńską Pedagogiczną Konferencję Studencką (PKS) pt. Pedagogiczne konsekwencje pandemii, która odbędzie się 9.07.2021 r. w formie zdalnej.

Program PKS 2021 (708 KB)

Oficjalna strona konferencji: https://pks.umk.pl

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/397007421512081/?ref=newsfeed

Strona PKS na facebooku: https://www.facebook.com/PKS.UMK

Strona Sekcji Andragogicznej SKNP: https://www.pedagogika.umk.pl/student/studenckie-kola-naukowe/sekcja-andragogiczna-sknp/

Strona Sekcji Andragogicznej na facebooku: https://www.facebook.com/SekcjaAndragogiczna


Spotkanie naukowe z akademikami z Uniwersytetu Humanistycznego w Równem na Ukrainie

W dniu 24.10.2019 (czwartek) w Instytucie Nauk Pedagogicznych od 11:30-13:30 w sali Rady Dyscypliny (394) odbędzie się w spotkanie naukowe z akademikami z Uniwersytetu Humanistycznego w Równem na Ukrainie.

Doktorów, docentów i profesorów z Ukrainy interesują pola współpracy naukowej w dyscyplinie pedagogika oraz subdyscyplinach pedagogika szkolna, pedagogika wczesnoszkolna, andragogika, historia wychowania, metodologia badań pedagogicznych.

W imieniu zespołu współorganizatorów z INP zapraszam na spotkanie wszystkich zainteresowanych członków społeczności instytutowej i WFiNS. Beata Borowska-Beszta, moderatorka spotkania


Zebranie Zespołu Metodologii Badań Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN

Dyrekcja Instytutu Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza zainteresowanych zagadnieniem „krytyki naukowej” pracowników, doktorantów i studentów na otwartą część zebrania Zespołu Metodologii Badań Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, które odbędzie się 15 października w godzinach 12:00 – 16:00 w INP (Lwowska 1) w sali 394.

Program merytoryczny części otwartej

12:00 – 13:20 Referaty

  1. dr Sławomir Pasikowski, prof. Krzysztof Rubacha – otwarcie spotkania
  2. prof. Bogusław Śliwerski, Przejawy pseudonaukowego oporu wobec krytyki w pracach awansowych z pedagogiki.
  3. prof. Marek Rembierz, Krytyka naukowa, dyskusja wiedzotwórcza i kultura logiczna jako afirmacja wartości poznawczych (w nawiązaniu do toruńskich wykładów Tadeusza Czeżowskiego z ogólnej metodologii nauk w Katedrze Pedagogiki UMK w roku akademickim 1953/1954)

13:20 – 14:00 PRZERWA

  1. Krytyka metodologiczna w nauce – problemy i kontynuacje – dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości:

Profesorowie: Adam Jonkisz, Jacek Piekarski, Marek Rembierz, Krzysztof Rubacha, Bogusław Śliwerski


Forum Pedagogów

Szanowni Państwo,

Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakład Profilaktyki i Resocjalizacji mają zaszczyt zaprosić do udziału w XXXII Konferencji Naukowej „Forum Pedagogów”,

która odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2019 r. na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tematem naukowej dyskusji będzie: „Uobecnianie się inkluzji i ekskluzji w przestrzeni edukacyjnej”.

Konferencję zadedykowano doktorowi Adamowi Szecówce z okazji jubileuszu 50-lecia pracy w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do dnia 30 września 2019.

Serdecznie zapraszamy!

Formularz zgłoszenia

Komunikat konferencyjny


Konkurs na najlepszego studenta i absolwenta WNP

Szanowni Państwo

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora UMK nr 55 dnia 26 maja 2009 roku w sprawie zasad i trybu przyznawania tytułów oraz wyróżnień dla najlepszych  absolwentów  oraz  studentów, zapraszam do zgłaszania kandydatów do tytułu najlepszego absolwenta i studenta UMK w roku akademickim 2018/2019 oraz kandydatów do wyróżnienia, do dnia 06 września 2019 roku.

Kandydat do tytułu najlepszego absolwenta:

Opis osiągnięć kandydata (aktywność w pracy badawczej, kołach naukowych, samorządzie studenckim, organizacjach studenckich i w innych formach działalności naukowej i społecznej):

Kandydat do tytułu najlepszego studenta za rok akademicki 2018/2019:

Opis osiągnięć kandydata (aktywność w pracy badawczej, kołach naukowych, samorządzie studenckim, organizacjach studenckich i w innych formach działalności naukowej i społecznej):

Kandydatów mogą zgłaszać Pracownicy WNP UMK oraz Studenci (Samorząd, Koła Naukowe, ect).

Zgłoszenia proszę kierować na adres: czkustra@umk.pl.

                                                           Z poważaniem

                                                                       Czesław Kustra

                                                                      Prodziekan WNP ds. studenckich

Toruń, dnia 11 lipca 2019 roku.

Wniosek

Zarządzenie Rektora


Aplikacja badań w działaniu w obszarze pedagogiki


Konferencja “Nowe media – interaktywność – twórczość – edukacja”

Celem konferencji jest dyskusja nad problemami i wyzwaniami stawianymi przed współczesną edukacją w obliczu rozwoju mediów. Tegoroczna edycja po raz trzeci będzie realizowana online. Formuła ta doskonale się sprawdziła w latach 2017 i 2018. Dostęp online otwarto bezpłatnie dla studentów, doktorantów i nauczycieli. W ten sposób realizowane są postulaty otwartej edukacji i dialogu, który odbywa się pomiędzy naukowcami, badaczami a środowiskiem praktyków.

W tym roku wystąpią naukowcy z: Boise State University (USA), University Toledo (USA), Georgia Gwinnett College (USA), Włoch (University Macerata, UNINETTUNO University, Rome, Lexiplus Start Up), Norwegii (Nord University, Norwegian University of Science and Technology), Bośni i Hercegowiny (International University Travnik), Rumunii (University of Craiova, Inspectoratul Scolar Judetean Harghita, University Brasov). Obrady konferencji po raz kolejny odbędą się on-line!


Seminarium EPALE

Zapraszamy do uczestnictwa w Dniu Edukacji Dorosłych, który odbędzie się 10. czerwca 2019r. na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Lwowska 1.

Organizatorem seminarium jest EPALE (Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie) oraz Katedra Pedagogiki Szkolnej Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK. Seminarium odbywa się pod patronatem Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego.

Program seminarium „Jak uczyć najbardziej doświadczonych, czyli o edukacji seniorów”, dostępny jest TUTAJ

Studenci i pracownicy Wydziału Nauk Pedagogicznych oferują możliwość skorzystania z doradztwa i materiałów informacyjnych przy pięciu stolikach tematycznych:

  1. Biograficzne uczenie się
  2. Edukacja nieformalna i autoedukacja
  3. Edukacja obywatelska dorosłych
  4. Międzypokoleniowe uczenie się
  5. Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Udział w seminarium jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa w dniu Edukacji Dorosłych jest posiadanie aktywnego konta lub rejestracja na Platformie EPALE.

Zapisy na seminarium prowadzone są wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ

Termin zgłoszeń upływa 5 czerwca 2019 r. Liczba miejsc ograniczona.

Uczestnicy seminarium otrzymają certyfikaty udziału w wydarzeniu wystawione przez EPALE.


Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego

Jeszcze do 31 maja można zgłaszać swoje prace i artykuły na temat edukacji do Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego, przyznawanej przez Fundację EFC.

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC organizuje już drugą edycję konkursu. Jest to szczególne wyróżnienie dla dziennikarzy, naukowców, publicystów – dla wszystkich autorów piszących prace, które stanowią pogłębiony głos w debacie na temat szkolnictwa i nauczania w Polsce.

Do końca maja do konkursu można zgłaszać artykuły publikowane w mediach oraz publikowane prace naukowe i popularnonaukowe na temat edukacji. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody w wysokości do 10 000 zł. podczas uroczystej gali w listopadzie br.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie, dzięki temu ciekawe i wartościowe artykuły na temat edukacji będą mogły dotrzeć do szerszej publiczności. Zwłaszcza dziś, kiedy edukacja stała się tak istotną częścią dyskusji w mediach, w sejmie, w szkołach i w naszych domach, warto mówić o niej na wiele sposobów i doceniać tych, którzy to robią.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie Państwo na stronie: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.

W załączeniu ulotka informacyjna i plakat.

Patronat medialny nad konkursem:

Res Publica Nowa – https://www.facebook.com/respublicanowa/ i

Radio Kampus – https://www.facebook.com/radiokampus/

Z poważaniem

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC


VI Międzynarodowa Konferencja ,,Za kurtyną resocjalizacji. Kierunki współdziałania w przestrzeni resocjalizacyjnej”

Dnia 26 kwietnia 2019 roku odbędzie się VI Międzynarodowa Konferencja ,,Za kurtyną resocjalizacji. Kierunki współdziałania w przestrzeni resocjalizacyjnej”. Konferencja stanowić będzie w zamierzeniu organizatorów płaszczyznę do wymiany poglądów oraz inicjowania dyskusji w zakresie kierunków współdziałania w przestrzeni resocjalizacyjnej. W szczególności w płaszczyźnie prawnej, w perspektywie makro i mikrostrukturalnej oraz w odniesieniu do nowych rozwiązań w praktyce resocjalizacyjnej. Obszary tematyczne konferencji to: kierunki współdziałania w obszarze reakcji społeczno-normatywnej, obszary współdziałania w zakresie resocjalizacji oraz kierunki współdziałania podmiotów w zakresie potrzeb postpenitencjarnych. Dnia 25 kwietnia odbędą się również warsztaty rozbudowujące umiejętności z zakresu współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą działalnością resocjalizacyjną. Więcej informacji na stronie internetowej Konferencji www.za-kurtyna-resocjalizacji.umk.pl .

Konferencję objęli patronatem:
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Prof. dr hab. Andrzej Tretyn
Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dr hab. Piotr Petrykowski, prof. UMK
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Dyrektor Generalny Służby Więziennej Gen. Jacek Kitliński
Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej Płk Jacek Gościak
Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy Insp. Paweł Spychała
Kurator Okręgowy Rafał Łukomski
Kurator Okręgowy Krzysztof Bunda


Empirical Research In Pedagogy

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów na zajęcia prowadzone na Wydziale Nauk Pedagogicznych przez Profesora, Doktora Honoris Causa: Prof. Ekkeharda Nuissla von Rein (Empirical Research In Pedagogy, 4 ECTS).

Pierwsze zajęcia z przedmiotu Empirical Research In Pedagogy odbędą się we wtorek 9 kwietnia o godzinie 15-20.00 w sali 22 w budynku Gagarina 13a.

Kolejne terminy zajęć zostaną ustalone z prowadzącym, część zajęć prowadzona jest w systemie online.
Na zajęcia można zapisywać się przez system USOS.


2 International Seminar of Educational Ethnography and Disability Studies

Organizatorzy międzynarodowego seminarium naukowego – 2 International Seminar of Educational Ethnography and Disability Studies serdecznie zapraszają studentów, doktorantów oraz zainteresowanych pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na seminarium naukowe, które odbędzie się w dniu 3. kwietnia 2019 od godz. 10:00 – 15:00 w Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK w sali Rady Wydziału (nr 394, 2 p.) ul Lwowska 1.

Seminarium, które zostało objęte Honorowym Patronatem przez Dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych profesora nadzwyczajnego UMK Piotra Petrykowskiego, odbędzie się w 129 rocznicę urodzin toruńskiej pedagog i andragog specjalnej Wandy Szuman. Organizatorem wydarzenia naukowego jest Katedra Studiów nad Niepełnosprawnością WNP UMK.

2 ISEEDS zaszczyci obecnością, dwoma wystąpieniami jak również wystąpi w roli moderatora – profesor socjologii Mark Sherry z Uniwersytetu Toledo w USA.
Ponadto, prelegentami będą znakomici polscy badacze łączący badania jakościowe z problematyką studiów nad niepełnosprawnością i niesamodzielnością.

Udział zapowiedzieli: profesor nadzwyczajny Marcin Wlazło z US, profesor nadzwyczajny Remigiusz Kijak z UW, URZ, Ks. profesor nadzwyczajny Piotr Krakowiak z UMK, Dr Dorota Żuchowska z AGH, Dr Katarzyna Wasilewska-Ostrowska z UMK oraz współorganizatorka profesor nadzwyczajny Beata Borowska-Beszta z UMK.
Współautorami wystąpień są doktoranci Academii Copernicany UMK mgr Ewelina Łęgowska, mgr Mateusz Smieszek oraz doktorantka WNP UMK mgr Ewelina Romianowska. Współorganizują wydarzenie mgr Agnieszka Karpińska mgr Mateusz Smieszek, mgr Ewelina Romianowska. Wydarzenie naukowe jest przeznaczone dla środowiska akademickiego UMK.

PROGRAM:
https://www.pedagogika.umk.pl/panel/wp-content/uploads/2nd-ISEEDS-Program.pdf


Zaproszenie na III Warsztaty Metodologiczne


Konkurs literacki Fundacji Amicus


KONKURS „MISTRZ JĘZYKA SPECJALISTYCZNEGO” 2019

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK serdecznie zaprasza studentów II roku do wzięcia udziału w II edycji konkursu „Mistrz Języka Specjalistycznego”, który odbędzie się w dniu 15 maja 2019 r. o godz. 13:00 w SPNJO (sale 11 oraz 17).

Wszyscy laureaci otrzymają dyplom oraz wpis do suplementu dyplomu ukończenia studiów. Zwycięzca Konkursu (I miejsce) będzie miał podniesioną ocenę końcową z lektoratu (semestr letni) o jedną ocenę.  Przewidywane są nagrody rzeczowe.

Wszyscy studenci biorący udział w Konkursie otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z regulaminem konkursu oraz do dnia 26 kwietnia 2019 złożyć u wykładowcy prowadzącego Państwa lektorat wypełniony formularz zgłoszeniowy. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie SPNJO w zakładce STUDENT.


Międzynarodowa konferencja 1st International Scientific Conference of Research on Family Services

Międzynarodowa konferencja 1st International Scientific Conference of Research on Family Services, organizowana przez nasze Centrum Badań nad Rodziną odbędzie się już wkrótce, w dniach 11-13.03.2019 r. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w otwartej sesji naukowej prosimy przesyłać swoje zgłoszenie mailowo na adres: family.conf@umk.pl do dnia 09.03.2019 r. Potwierdzeniem uczestnictwa w konferencji będzie mail zwrotny od organizatorów.

Pierwszego dnia (11.03.19) o godz. 9:30 w Sali posiedzeń Rady Wydziału na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK odbędzie się sesja inaugurująca trzy dni obrad i wymiany myśli. W czasie sesji plenarnej usłyszymy prof. Briana Tayolora z Ulster Iniversity w Belfaście, prof. Stevena Sek Yum Ngai z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu oraz kierownika Centrum Badań nad Rodziną WNP UMK – dr. Jarosława Przeperskiego.

Głównym celem konferencji jest naukowa refleksja nad badaniami systemów wsparcia rodzin i dzieci, będącymi podstawą tworzenia polityk i rozwiązań opartych na wiedzy i dowodach naukowych. Istotnym celem jest powołanie sieci współpracy znaczących ośrodków naukowych podejmujących badania w obszarze familiologicznym.

Uczestnikami konferencji są przede wszystkim naukowcy z zagranicznych ośrodków akademickich. Z zaproszonych 60 uczestników, 40 osób to przedstawiciele 22 krajów reprezentujących 5 kontynentów. Wśród prelegentów będziemy gościć między innymi badaczy z King’s College London (Wielka Brytania), Osaka University (Japonia), Prinston Univeristy (USA), Chinese University of Hong Kong (Chiny), University of Auckalnd (Nowa Zelandia), Univeristy of Kenia, Ulster University (Irlandia Północna), Birgham Young University (USA), Lomonosov University (Rosja), Doha International Family Institute Qatar (Katar), Durres University (Albania), VIA University College (Dania), University of Zagreb (Chorwacja), Saint Petersburg University (Rosja), Democritus University of Thrace (Cypr), Ecole Universitaire Internationale (Włochy), University of Pablo de Olavide (Hiszpania), University of Sheffield (Wielka Brytania), University of Salford (Wielka Brytania), Utrecht University (Holandia), The Maria Kopp Institute (Węgry), Ankara Yildirim University (Turcja).

Konferencja jest organizowana w ramach projektu „Kooperacja – efektywna i skuteczna” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.


Konferencja „Wyzwania resocjalizacji. Działalność penitencjarna wprowadzeniem do probacji”

W dniu 07.03.2019 roku W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbędzie się konferencja upamiętniająca 100-lecie Służby Więziennej w Polsce. Głównym obszarem zainteresowania podczas niniejszej konferencji stały się „Wyzwania resocjalizacji. Działalność penitencjarna wprowadzeniem do probacji”, podkreślające w sposób szczególny zakres działania Służby Więziennej wchodzącej w poza izolacyjne formy pomocy skazanym. Dodatkowo konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii obejmująca 100 lat funkcjonowania toruńskiej jednostki penitencjarnej. Konferencja organizowana jest przez Oddział Zewnętrzny w Toruniu – Zakład Karny w Inowrocławiu we współpracy z Wydziałem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


 8. Konferencja Logopedyczna

Fenomen jąkania – TERAPIA, WSPOMAGANIE, WSPARCIE – RÓŻNE DROGI, JEDEN CEL,

która odbędzie się 2 marca 2019 r.

Serdecznie zapraszamy ma ósmą edycję konferencji pod wspólnym tytułem TERAPIA, WSPOMAGANIE, WSPARCIE – RÓŻNE DROGI, JEDEN CEL, która tradycyjnie organizowana jest z okazji Dnia Logopedy, czyli pierwszą sobotę marca. Pragniemy tym przedsięwzięciem uświetnić ten dzień, uszanować wszystkich logopedów i terapeutów mowy oraz osoby zainteresowane pracą w zakresie wspomagania i kształtowania mowy.

VIII Konferencja jest adresowana do logopedów, terapeutów, nauczycieli. Jej cel to poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z postępowaniem z osobą jąkającą się, z niepłynnością mowy. Problem ten dotyka nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe, natomiast nieświadomość społeczna może wzmagać objawy tego zaburzenia mowy. Na konferencję zostali zaproszeni czołowi przedstawiciele nauki zajmujący się balbutologopedią. Osoby zainteresowane pracą opiekuńczo – wychowawczą i terapeutyczną z dzieckiem w wieku przedszkolnym, szkolnym i osobami dorosłymi będą miały możliwość zapoznania się z organizacją wsparcia udzielanego osobom jąkającym się oraz z praktycznym warsztatem. Zależy nam, jako organizatorom, aby umożliwić dyskurs pomiędzy teoretykami i praktykami zajmującymi się wspomaganiem osób jąkających się.

Celem konferencji jest przedstawienie współczesnych, interdyscyplinarnych poszukiwań badawczych oraz ich praktycznych zastosowań dla poprawy jakości życia osób z diagnozą jąkania i z niepłynnością mowy. Po cyklu konferencji poświęconych współpracy z lekarzami, zastosowaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej, osobom z zaburzeniami w rozwoju, chcemy nagłośnić problemy osób jąkających się. Planujemy zorganizować konferencję jednodniową podzieloną na trzy bloki: wykładowy, prezentacji i warsztatowy. To przedsięwzięcie ma swoje osadzenie w środowisku, o czym świadczy liczny udział logopedów, pedagogów, psychologów, lekarzy i terapeutów, którzy są stałymi uczestnikami tej konferencji.

Więcej informacji na stronie: www.jakanie.umk.pl


 

Debata “Profesjonalizacja akademickiego kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej”

Serdecznie zapraszamy na debatę nt. Profesjonalizacja akademickiego kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej – model oparty na współpracy środowisk edukacyjnych (w obszarze dydaktyki, praktyk oraz wspólnych badań i projektów).

Spotkanie zaplanowano w dniu 21 lutego (czwartek) br. od godz 12.00 w sali Rady Wydziału Nauk Pedagogicznych.

Na spotkaniu przedstawimy wypracowany w Katedrze Edukacji Dziecka program kształcenia nauczycieli oraz efekty, a następnie zaprosimy do szerokiej dyskusji.

Organizatorem debaty jest Katedra Edukacji Dziecka przy współpracy PTP oddział Toruń.


Module “SOCIAL MEDIA”


V edycja konkursu o nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych.

Szczegóły konkursu


III edycja Konkursu PTP na wybitną monografię

O konkursie

Wniosek konkursowy


Spotkanie z cyklu: „Dzieje pedagogiki toruńskiej” z prof. dr hab. Aleksandrem Nalaskowskim


Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Play and Lifelong Learning”

 


Międzynarodowe seminarium naukowe pn. „Rodzina jako zasób społeczny w Polsce i Hiszpanii”

Centrum Badań nad Rodziną Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ma przyjemność zaprosić na międzynarodowe seminarium naukowe pn. „Rodzina jako zasób społeczny w Polsce i Hiszpanii”, które odbędzie się 26 listopada 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.  Seminarium jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości 2018, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

 


Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa “Współczesne problemy pracy socjalnej”

Katedra Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Sekcją Pracy Socjalnej Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów zapraszają na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową zatytułowaną: “Współczesne problemy pracy socjalnej”. Konferencja odbędzie się w dniu 20.11.2018 r. w Auli Darwina (s. 173) i adresowana jest do pracowników naukowych, doktorantów, studentów, pracowników socjalnych, pracowników organizacji pozarządowych oraz innych osób zainteresowanych tą problematyką.

Chcielibyśmy, aby spotkanie to było okazją do wymiany poglądów i dyskusji wokół problemów związanych z pracą socjalną. Tym wydarzeniem pragniemy także uświetnić Dzień Pracownika Socjalnego, który przypada na 21 listopada.

Program konferencji


Wykład otwarty p.t.: „Compassion as the basis of care for people in difficult situations”

Wydział Nauk Pedagogicznych UMK i Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK w Bydgoszczy mają przyjemność zaprosić na otwarty wykład Profesora Philipa Larkina, prezydenta Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Wykład otwarty p.t.: „Compassion as the basis of care for people in difficult situations” odbędzie się 6.12.2018 roku w Sali Darwina (s. 173) na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu przy ul. Lwowskiej 1.

Będzie to wydarzenie, na które chcielibyśmy zaprosić chętnych i zainteresowanych, zwłaszcza tych, którzy na co dzień zajmują się pomaganiem i wspieraniem osób w sytuacjach trudnych oraz wszystkich zainteresowanych proponowaną problematyką.

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego serdecznie zapraszamy.

dr Małgorzata Fopka-Kowalczyk

WNP UMK